Roll of natural rubber plate NR-40-2.0-2000-15000-RED
Roll of 15 meters
  • Stock: 1
  • Model: NR-40-2.0-2000-15000-Red
  • Weight: 80.00kg
  • Packaging dimensions: 210.00cm x 60.00cm x 30.00cm
  • SKU: NR-40-2.0-2000-15000-Red
Views: 7166
  • Thickness: 2.0 mm
  • Width: 2000 mm
  • Length: Roll of 15 m
  • Hardness: 40 Shore A
  • Area of application: Veneer pressing, wood bending.
Description
Specifications
Technical data
Type of rubber Natural rubber
Material thickness 2.5 mm
Width 2000 mm
Length 15 m
Working temperature 130 °C
Hardness 40 Shore A
Elasticity 700%