- Model: VH-PVC-12-30-3/8
- Weight: 0.90kg
- Packaging dimensions: 30.00cm x 30.00cm x 10.00cm
Views: 1864
- Material: PVC
- Inner dia (ID): 12mm.
- Outer dia (OD): 18mm (1/2).
- Operating pressure range: -0.85-7 bar.
- Connection thread: G3/8 F.
- Area of application: Vinyl, PU vacuum bags and other vacuum application.
Tags:
VH-PVC-12-30-3/8
Description
High quality wire reinforced PVC hose for connection of vacuum equipment. The vacuum hose has 12mm ID and 18mm OD and reinforced with steel spiral as allow use it in high vacuum. The hose equipped with 3/8 female fittings. Fittings are crimped on professional equipment. Length of hose 3m. Color: transparent. Surface: smooth.
Specifications
| Technical data | |
| ID | 12mm |
| OD | 18mm |
| Length | 3,0m |
| Color | Transparent |